Zasada działania pompy ciepła powietrze-powietrze

Zasada działania pompy ciepła powietrze-powietrze

 

Postęp technologiczny sprawił, że firmy działające w branży klimatyzacji oraz grzewczej zaczęły poszukiwać nowych rozwiązań, konstruując kolejne systemy. Konsekwencją tego było skonstruowanie pompy ciepła powietrze – powietrze. Zrezygnowano tym samym z wykorzystywania wody jako czynnika grzewczego.

Pompy ciepła powietrze – powietrze wykorzystywane są obecnie coraz częściej. Stanowią świetne źródło ciepła zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i tych użyteczności publicznej. Ich wadą jest wyłącznie to, że nie mogą być wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej. Zasada ich działania bardzo mocno przypomina tą stosowaną w pompach ciepła powietrze – woda.

 

Jak wygląda działanie pomp ciepła powietrze – powietrze?

 

Pompa ciepła powietrze – powietrze składa się z parownika, który jest jednostką zewnętrzną oraz wentylatorów. Podczas pracy to właśnie przez parownik przechodzą duże ilości powietrza, które wtłaczane są przez działające wentylatory. Powietrze niejako omywa wykonane z miedzi rurki, w których znajduje się czynnik roboczy mający niskie ciśnienie. Następnie dochodzi do odparowywania czynnika, który pobiera ciepło z otoczenia. W kolejnym etapie para zasysana jest przez sprężarkę. Jest to ten element pompy, który spręża czynnik, czego konsekwencją jest podniesienie jego temperatury. Gaz, który został sprężony płynie następnie miedzianymi rurkami aż do jednostek wewnętrznych. Są nimi skraplacze, które umieszczone są w pomieszczeniu. Temperatura skraplania czynnika jest wyższa niż temperatura powietrza panująca w pomieszczeniu. To właśnie ta różnica sprawia, że dochodzi do skraplania czynnika i jego schładzania. Tym samym oddaje on ciepło, które pobrał w parowniku. Następnie czynnik ponownie trafia do przewodów miedzianych, a nimi do jednostki zewnętrznej. Cały cykl może rozpocząć się od nowa.

 

Pompy ciepła powietrze – powietrze a chłodzenie

 

Co ważne, pompy ciepła powietrze – powietrze mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania, ale również chłodzenia. W sezonie letnim, kiedy zależy nam na tym, aby ochłodzić dom, opisany wyżej proces odwraca się. W efekcie pompa działa jak klimatyzacja, dbając o to, aby w pomieszczeniu panowała naprawdę przyjemna temperatura. Pompy ciepła powietrze – powietrze sprawdzają się w tej roli świetnie.

Pompy ciepła powietrze – powietrze to doskonała alternatywa dla pomp ciepła innego rodzaju. Poleca się je szczególnie tam, gdzie ważne jest zapewnienie nie tylko ciepła w zimie, ale również przyjemnego chłodu latem. Warunkiem jest jednak ogrzewanie wody użytkowej inną metodą.

Najnowsze wpisy

Projekt i realizacja: GeminiSoftnet | Tworzenie stron: Zobacz >> | Pozycjonowanie stron: Zobacz >>
Copyright © 2024 e-klimex.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.